|Artı Enerji

Card Image

Suudi Arabistan, 2030 yılına kadar enerjisinin yüzde 50'sini yenilenebilir kaynaklardan üreteceğini duyurdu. Ülkede üretilecek yenilenebilir enerjinin çoğunun çöllerdeki dev güneş enerjisi santrallerinden elde edilmesi bekleniyor.

Veliaht Prens Muhammed bin Salman, Suudi Arabistan’ın 2030 yılına kadar enerjisinin yüzde 50’sini yenilenebilir kaynaklardan üreteceğini ve önümüzdeki yıllarda 10 milyar ağaç dikileceğini duyurdu.

Hükümete bağlı Suudi Basın Ajansı’nın aktardığına göre bin Salman, iklim krizinin Krallık’taki çölleşmeyi, toz fırtınalarını ve hava kirliliğini artırdığını, Suudi ekonomisine ve insanların sağlığına zarar verdiğini söyledi.

Suudi Yeşil Girişimi’ne göre dünyanın en büyük petrol üreticilerinden biri olan ülke, “daha yeşil bir dünya oluşturmada küresel bir lider” haline gelmeyi hedefliyor.

Prens bin Salman’a göre, iklim değişikliği ile mücadele için atılacak adımlar rekabet gücünü artıracak, yeniliği tetikleyecek ve milyonlarca yüksek kaliteli yeni iş imkânı yaratacak.

Uluslararası Enerji Ajansı’na göre, yenilenebilir enerji, 2017’de Suudi Arabistan’ın nihai enerji tüketiminin sadece yüzde 0,02’sini oluşturdu.

Komşu Birleşik Arap Emirlikleri 2050 yılına kadar yüzde 50 hedefine ulaşmayı hedeflerken, başkent Abu Dabi’nin hedefi ise 2030 yılı.

Suudi Arabistan’da bazı dağlık bölgeler rüzgâr enerjisi potansiyeline sahip olmasına rağmen, yenilenebilir enerjinin çoğunun çöldeki dev güneş enerjisi santrallerinden elde edilmesi bekleniyor.